Sztandary na Porytowym Wzgórzu
W upalny dzień 17 czerwca br. sztandary z dumą powiewały na wietrze przed Pomnikiem Bohaterów Porytowego Wzgórza na ziemi janowskiej. To tereny dawnej Ordynacji Zamojskiej, leżące na pograniczu zaboru rosyjskiego i austriackiego, noszące wiele śladów historii.
Ze względu na szczególne położenie oraz duży kompleks leśny, w okresie II wojny światowej stały się świadkiem działań oddziałów partyzanckich o różnych korzeniach ideowych. Na tych terenach 14 czerwca 1944 roku doszło do największej bitwy partyzanckiej z Niemcami. Wyjście z okrążenia i udany przemarsz do Puszczy Solskiej (podobnie jak bitwa nad Branwią) były dużym sukcesem partyzantów. Mimo niekorzystnego stosunku bojowego (1:10), zgrupowanie partyzanckie zachowało zwartość i gotowość bojową.
Pomnik Bohaterów Porytowego Wzgórza został odsłonięty 16 czerwca 1974 roku. Zaprojektowany przez prof. Bronisława Chromego z Krakowa, symbolizuje śpieszących do boju partyzantów, ukazanych w ogniu rozrywającego się pocisku. Tyle historii.
Nie bez powodu powiatowa organizacja Ligi Obrony Kraju w Janowie Lubelskim wybrała dzień 17 czerwca 2012 r. na uroczystą okoliczność nadania jej sztandaru LOK oraz nazwy wyróżniającej Bohaterów Porytowego Wzgórza. W pięknej oprawie uroczystości państwowych, wojewódzkich i powiatowych obchodów 68. rocznicy bitwy partyzanckiej nadano janowskiej organizacji LOK trzeci już w województwie lubelskim sztandar, ufundowany przez Społeczny Komitet Fundatorów Sztandaru, którego godność przewodniczącego przyjął starosta janowski. Powinność rodziców chrzestnych pełnili Ewa Janus – przewodnicząca Rady Miasta Janowa Lubelskiego i Jan Frania – radny sejmiku wojewódzkiego.
Poczty sztandarowe organizacji społecznych uczestniczących w uroczystościach |
W roku 2011 minęła 55. rocznica powstania janowskiej organizacji LOK, w związku z którą zainicjowano wiele różnych przedsięwzięć jubileuszowych, w tym to najważniejsze– wręczenie sztandaru i nadanie jej imienia, zgodnie z uchwałą nr 1 Zarządu Powiatowego LOK z dnia 12 marca 2011 r. Należy podkreślić, że janowska LOK należy do przodujących w województwie lubelskim. Przez ponad 55 lat wpisała się chlubnie w działalność statutową stowarzyszenia, realizując wiele zadań rangi powiatowej, wojewódzkiej i ogólnopolskiej w różnych dziedzinach działalności. Organizacja janowska jest wybitnym propagatorem idei obronności kraju, zarówno wśród młodzieży szkolnej, jak też członków trzech klubów żołnierzy rezerwy. Jest także wzorem w kultywowaniu i popularyzowaniu chlubnych tradycji oręża polskiego oraz patriotycznego wychowania młodzieży.
W czasie minionego półwiecza największe zasługi w tym dziele położyli: śp. Jan Mucha, Andrzej Sieciechowicz, Stanisław Chmiel, Czesław Łukasz, a także czynni nadal działacze: Wiesław Chmiel, Witold Chmielewski, Józef Skrzypek, Antoni Sydor, Marek Przystupa, Cezary Nafalski, Cezary Dobrowolski, Henryk Piotrowski, Bolesław Gzik, Włodzimierz Chołody, Andrzej Golec, Andrzej Krasowski, Włodzimierz Gomółka, Andrzej Kiszka oraz Tadeusz Pikula – prezes powiatowej organizacji LOK w J anowie Lubelskim.
W uroczystościach rocznicowych na Porytowym Wzgórzu wzięli udział posłowie na Sejm RP, przedstawiciele administracji rządowej i władz samorządowych województwa oraz powiatu janowskiego, przedstawiciele urzędów, instytucji, związków, stowarzyszeń, organizacji kombatanckich. Ligę Obrony Kraju reprezentował Prezes płk Grzegorz Jarząbek oraz towarzysząca mu rzesza członków lubelskiej organizacji wojewódzkiej LOK na czele z wiceprezesami: Andrzejem Abramowiczem i Januszem Watrasem, przedstawicielami zarządów rejonowych, powiatowych, gminnych, kół i klubów LOK, w liczbie ponad 170 osób.
Mszę świętą za ojczyznę i bohaterów celebrowali księża kanonicy Jan Sobczak i Józef Dobrowolski.
Moment przekazania sztandaru prezesowi powiatowej organizacji LOK w Janowie Lubelskim |
Honorowi goście uroczystości z Prezesem LOK płk. Grzegorzem Jarząbkiem |
Matka chrzestna sztandaru Ewa Janus dokonuje wpisu do Księgi Pamiątkowej |
Po odczytaniu aktu fundacji sztandaru przez starostę janowskiego Jerzego Bieleckiego, nastąpiło wbijanie gwoździ honorowych w drzewce sztandaru oraz składanie podpisów w księdze pamiątkowej, do której ustawiła się gigantyczna kolejka fundatorów sztandaru. Po poświęceniu sztandaru Prezes płk Grzegorz Jarząbek odczytał uchwały nr 59 i 61 Rady Krajowej LOK z dnia 16 grudnia 2011 roku, nadające sztandar i nazwę wyróżniającą powiatowej organizacji LOK w Janowie Lubelskim. Następnie odebrał z rąk rodziców chrzestnych sztandar, przekazując go prezesowi Zarządu Powiatowego, a ten pocztowi sztandarowemu, który dumnie zaprezentował go blisko tysięcznej zgromadzonej społeczności.
Janowska organizacja LOK została wyróżniona medalami Państwowej Straży Pożarnej, Związku Żołnierzy WP oraz Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, którymi udekorowano sztandar. Zasłużeni działacze i przyjaciele stowarzyszenia odebrali z rąk Prezesa LOK medale „Za Zasługi dla LOK”, natomiast szef WSzW w Lublinie wręczył medale „Za Zasługi dla Obronności Kraju”.
Prezes Zarządu Powiatowego LOK Tadeusz Pikula w swoim wystąpieniu podziękował Starostwu Powiatowemu i Urzędowi Miasta w Janowie Lubelskim za przychylność dla organizacji, dyrektorom szkół, Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej regionu janowskiego oraz Nadleśnictwu Janów Lubelski za wieloletnią współpracę, a przede wszystkim całej rzeszy działaczy janowskiej LOK za ich codzienny społeczny trud i wkład w dorobek statutowy.
Delegacja kombatantów złożyła kwiaty pod pomnikiem swoich towarzyszy broni |
Delegacja powiatowej organizacji LOK w Janowie Lubelskim |
Delegacja wojewódzkiej organizacji LOK w Lublinie z Prezesem Ligi Obrony Kraju |
Na zakończenie uroczystości, w asyście Kompanii Honorowej WP, odczytano apel poległych i złożono wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Porytowego Wzgórza. Dziesiątki biało‑czerwonych flag trzepotały na wietrze, a w powietrzu rozwiewał się dym z salwy honorowej, oddanej ku czci bohaterów, kiedy uczestnicy uroczystości opuszczali miejsce obchodów. Odprowadzało ich wzrokiem, z powagą i skupieniem, pięć wykonanych z brązu sylwetek partyzantów na pomniku. Chwała bohaterom!
Po podniosłej uroczystości odbyło się spotkanie towarzyskie członków LOK i zaproszonych gości.
Anna Malinowska | ||
Powrót |