Święto Flagi w Oławskiej Lidze Obrony Kraju
Dzień Flagi – to kolejne uroczyste spotkanie na oławskiej strzelnicy po spotkaniu w rocznicę Święta Niepodległości. To przypomnienie o narodowych symbolach i naszej tradycji.
Spotkaliśmy się 2 maja 2012 r. o godz. 12 na oławskiej strzelnicy kulowej LOK. Na honorowym miejscu był sztandar Zarządu Miejskiego LOK. Gości i uczestników spotkania przywitała Pani Agnieszka Dziwak, członek Zarządu Miejskiego LOK Oława, nawiązując w swym wystąpieniu do pięknej historii Rzeczypospolitej, symbolizującej nasze narodowe barwy. Następnie Eugeniusz Engel, prezes Zarządu Powiatowego LOK w Oławie przedstawił program spotkania, informując, że konkurs „Święto Flagi Polskiej” rozszerzono o temat „Historia Polskiego Orła”. Dodał, że nie bez przyczyny na spotkanie zaproszono ponad trzydziestoosobową grupę dawnych członków LOK i jej poprzedniczek– TPŻ i LPŻ, rozpoczynając tym samym starania o uchronienie od zapomnienia lokowskiej działalności w Oławie i powiecie oławskim w latach 1946–2012. Wspomniał, że tegoroczne spotkanie rozpoczyna „Tydzień LOK – Dni Otwarte Strzelania w Oławie”.
Honorowi goście spotkania |
Laureaci konkursu wiedzy |
Nawiązano też do tego, że z majowymi datami – 1 i 3 maja – Liga Obrony Kraju identyfikuje się wyraźnie. Nad wejściem do obiektu strzelnicy pneumatycznej zauważymy napis:
Naród winien jest sobie samemu
obronę od napaści i dla przestrzegania całości swojej.
Wszyscy przeto obywatele są obrońcami całości
i swobód narodowych.
Art. 2 Konstytucji 3 maja 1791 r.
Następnie zaproszeni weterani LOK otrzymali imienne pamiątkowe statuetki z wizerunkiem wieży oławskiego ratusza i znakiem LOK, wykonane przez oławskiego artystę plastyka Zbigniewa Falikowskiego. Każdą z wyróżnionych osób kojarzono wspomnieniami z okresem jej działalności i ciekawymi zdarzeniami. Wszyscy też obiecali spisać chwilę wspomnień ze swojej działalności w stowarzyszeniu do księgi wspomnień.
Przypomniano wspólnie, jak w latach 1978–1979 budowano strzelnicę, na terenie której zorganizowano spotkanie, a konkretnie jak usypywano wały osłonowe boczne. A było to tak: ówcześni milicjanci z drogówki zatrzymywali samochody ciężarowe wiozące piasek i ziemię z bystrzyckiej piaskowni, sprawdzając zapisy w kartach drogowych. Tym kierowcom, którzy przewozili piasek i ziemię nielegalnie, zamiast kary dawano karteczkę, którą należało oddać po zrzuceniu ładunku na terenie strzelnicy. Był to sposób skuteczny, niekosztowny i szybki w realizacji.
W trakcie wspomnień miała miejsce rywalizacja strzelecka, zawsze atrakcyjna dla młodych uczestników. Kilku weteranów udowodniło, że wiek wcale nie dyskwalifikuje do prezentowania swojej sprawności strzeleckiej.
Konkurs wiedzy o fladze i godle był raczej przypomnieniem historii i faktów, a odpowiedzi na trudne pytania w przypadkach, gdy brakowało chętnych do odpowiedzi, udzielał sam prezes prowadzący konkurs.
Kolejny już raz zwycięstwo i pamiątkowy medal otrzymała uczennica Szkoły Podstawowej nr 2 w Oławie Klaudia Tulej, wyprzedzając Macieja Dziwaka, ucznia Szkoły Podstawowej nr 8 w Oławie. Honor dorosłych uratował ojciec Maćka, Ireneusz, otrzymując medal brązowy.
Na stół biesiadny wystawiono pięknie przystrojonego pieczonego prosiaka, a wszyscy uczestnicy spotkania degustowali pieczeń z dodatkiem sosu chrzanowo‑żurawinowego. Ze względów na upał (31 °C) konkurs wiedzy o oławskim LOK przełożono na czerwcowe spotkanie pod nazwą „Roczek – pasowanie na strzelca” najmłodszych stażem członków międzyszkolnych kół LOK.
Turniej strzelecki – młodzicy: Julia Piotrowska (2) i Igor Radoch (3) |
Turniej strzelecki – seniorzy: Jarosław Tulej (2) i Agnieszka Dziwak (3) |
Strzelecką rywalizację z karabinka sportowego leżąc do tarcz na odległość 50 m wygrali i otrzymali pamiątkowe medale:
Młodzicy (uczniowie szkół podstawowych): 1. Maciej Dziwak – 89 pkt., 2. Julia Piotrowska – 83 pkt., 3. Igor Radoch – 78 pkt. Juniorzy (gimnazjaliści i szkoły średnie): 1. Iza Opara – 80 pkt., 2. Jakub Kocenda – 78 pkt., 3. Szymon Kłak – 68 pkt. Seniorzy: 1. Henryk Szuba – 92 pkt., 2. Jarosław Tulej – 78 pkt., 3. Agnieszka Dziwak – 77 pkt.
Mimo upalnej pogody w spotkaniu uczestniczyło około 150 osób. Dla wszystkich też, oprócz porcji prosiaka, wystarczyło zimnych i gorących napojów oraz kiełbasek – krupnioków z grila.