Akcja „Zima LOK” w Krotoszynie
Zarząd Powiatowy LOK w Krotoszynie przy finansowym wsparciu Urzędu Miasta i Gminy Krotoszyn zorganizował zimowisko w ramach akcji „Zima z LOK”. W zimowisku udział brały dzieci z uboższych rodzin, pozostające w okresie ferii w domach rodzinnych. W większości były to dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 4 i nr 3 oraz ze Zdun. Dodatkowo w wycieczce autokarowej uczestniczyła 7‑osobowa grupa pensjonariuszy z Warsztatów Terapii Zajęciowej z Krotoszyna wraz z opiekunką. Łącznie w zimowisku uczestniczyło 33 dzieciaków i 7 opiekunów. Oprócz „własnych” dzieci na strzelnicy gościliśmy także 31‑osobową grupę z innego zimowiska w Krotoszynie oraz 60‑osobową ekipę dzieci z pobliskich Sulmierzyc.
Początek zajęć to obowiązkowy instruktaż na temat bezpieczeństwa przebywania na strzelnicy i bezpiecznego posługiwania się bronią pneumatyczną i lotkami. Program zimowiska był następujący: pierwszy dzień poświęcono powstaniu wlkp. w Krotoszynie, drugi zwiedzaniu Krotoszyna i jego zabytków, trzeci sprawności fizycznej, czwarty turystyce, piąty sztuce, a szósty zimowym zawodom. Każda wycieczka kończyła się konkursem tematycznym. Konkursami kończyły się także pogadanki na różne tematy, np. o historii, działalności i dniu dzisiejszym Ligi Obrony Kraju czy też historii Krotoszyna. Nie zabrakło także treningów w strzelaniu z popularnych wiatrówek oraz ćwiczeń rzutkami do darta i lotkami do tarczy. W przerwach między zajęciami dla dzieci przygotowano poczęstunek – gorącą herbatę i słodkie pieczywo, ufundowany przez państwa Wiesławę i B artosza Kaczyńskich, Zbigniewa Sójkę i GS „SCh” w Krotoszynie. Wymienieni sponsorzy otrzymali od organizatora zimowiska dyplomy – podziękowania podpisane przez uczestników imprezy. Naszym darczyńcom tą drogą składamy powtórnie serdeczne podziękowania.
Milicz – przed kościołem pw. św. Andrzeja Boboli |
Cmentarz w Zdunach – zbiorowa mogiła powstańcza |
Szaniec powstańczy nad Borownicą |
Zimowisko zakończyło się zawodami w strzelaniu z wiatrówki, rzutów lotkami i w darcie. Łącznie rozegranych zostało 13 konkursów tematycznych, 3 turnieje, w tym sprawnościowy i warcabowy, zorganizowano 2 wycieczki piesze, 1 autokarową do Milicza oraz trzy zimowe zawody w wymienionych dyscyplinach.
Zwycięzcy tych ostatnich nagrodzeni zostali dodatkowo dyplomami i nagrodami. Nagrody otrzymali także wszyscy uczestnicy, którzy zajęli pierwsze trzy miejsca w pozostałych konkursach, a nagrody pocieszenia otrzymali ci, którym nie udało się „załapać” ani razu na premiowane miejsca.
Wyniki zawodów. Strzelanie z wiatrówki: 1. Jakub Jopek, 2. Paweł Łysiak, 3. A gata Witczak. Dart: 1. A drian Buszyński, 2. Staś Macioch‑Śmiałek, 3. Martyna Pluta. Lotka: 1. Paweł Łysiak, 2. Martyna Pluta, 3. Marcin Augustyniak. Łącznie w 18 różnych imprezach uczestniczyło 476 osób. Na codzienne treningi i zawody zużyto 5360 szt. śrutu.
Po raz pierwszy od 16 lat na strzelnicy było naprawdę tłoczno, gwarno i wesoło. Nigdy dotąd nie mieliśmy tak dużej frekwencji, a jest to zasługa naszych działaczy, tj. Sławomira Kramarza (SP nr 4) i B ernadety Frąszczak (SP nr 3), którzy bardzo dobrze rozpropagowali naszą imprezę, a na zimowisku pełnili funkcje opiekunów. W zajęciach pomagali również Zenon Grabus, Zdzisław Jerzak i Zygmunt Marcisz.
Udaną imprezę zakończyło wspólne zdjęcie uczestników wraz z ich trofeami. Do zobaczenia na feriach letnich.
Antoni Azgier Organizator zimowiskał | |
Powrót |