Szukaj

FJE Facebook Like Box

Statistics - Statystyka

Użytkowników:
5435
Artykułów:
2217
Odsłon artykułów:
15383027

Odwiedza nas

Odwiedza nas 59 gości oraz 0 użytkowników.

Czas na zmiany w Statucie

 

Bogdan Pietrzyk
Sekretarz Zarządu Małopolskiej Organizacji Wojewódzkiej w Krakowie
Wiceprezes Powiatowej Organizacji Lok w Myślenicach

W dobie otwartej, zjednoczonej europy, coraz częstszego kosmopolityzmu, konieczne jest kształtowanie tożsamości narodowej opartej na patriotyzmie w myśl idei Bóg – Honor – Ojczyzna, działanie na rzecz niepodległości Rzeczypospolitej i jej umacniania, przygotowanie młodzieży do służby wojskowej i cywilnej. Działające w tej dziedzinie organizacje mają także uczyć zdyscyplinowanego życia w zespole, dbać o rozwój fizyczny, rozwijać umiejętności praktyczne, zaradność i gospodarność. Mają służyć również kształtowaniu charakteru oraz uczyć przywództwa i posłuszeństwa wobec autorytetu.

Działalność z młodzieżą, idąc za myślą przewodnią Bóg – Honor – Ojczyzna, odzwierciedla również art. 11 z Konstytucji 3 Maja 1791 r., który głosi: „Naród winien jest sobie samemu obronę od napaści i dla przestrzegania całości swojej. Wszyscy przeto obywatele są obroń-cami całości i swobód narodowych”. Podobne przesłanie ma obecnie Statut Ligi Obrony Kraju uchwalony 6 maja 2011 r., nawiązujący do zapisu sprzed ponad 200 lat, w którym mówi się, że Liga Obrony Kraju kształtuje i umacnia w społeczeństwie, zwłaszcza wśród młodzieży, obywatelską postawę wobec spraw obronności Rzeczypospolitej Polskiej, wyrabia oraz utrwala w społeczeństwie, również szczególnie wśród młodzieży, pożądane zainteresowania, nawyki i umiejętności ważne z punktu widzenia zdolności obronnej państwa” Dlatego Liga Obrony Kraju działa jako kontynuator tradycji wojskowych, które były kultywowane przez naszych przodków w czasie zaborów i pragnie utrzymać obronność państwa oraz przygotować społeczeństwo do obrony.

VI Ogólnopolskie Forum Szkół „edukacja Obronna Młodzieży” również podjęło temat wspierania edukacji obronnej. Na Ogólnopolskim Forum głos zabrał prof. dr hab. Bogusław Pacek, który podkreślił, iż ważnym elementem wspierania edukacji obronnej jest przygotowanie obronne młodzieży na czas pokoju i czas wojny oraz wykorzystanie jej potencjału osobowego i nabytych umiejętności w systemie obronnym państwa.

W myśl zasady „non scholae, sed vitae discumus” (uczymy się nie dla szkoły, lecz dla życia) – ważnym czynnikiem w umacnianiu obronności państwa i przygotowaniu obronnym społeczeństwa jest szkolenie obronno‑wojskowe młodzieży polskiej. Szkolenie obronno‑wojskowe powinno skupić się na praktycznym przygotowaniu młodzieży do pełnienia roli pomocniczej w sytuacji konfliktu lub klęski żywiołowej. Nie mogą to być zajęcia teoretyczne, ponieważ młodzież woli się uczyć w sposób praktyczny, realny i rzeczywisty.

Każdy obywatel naszego kraju, a więc i młodzież, musi umieć postępować w razie napadu na siebie lub bliskich, w razie konfliktu lub klęski żywiołowej i musi znać podstawowe zasady bezpieczeństwa w posługiwaniu się bronią palną. W tym celu Liga Obrony Kraju stawia na teoretyczne zajęcia strzeleckie, które m.in. są organizowane dwa razy w roku w okresie szkolnym przez Zarząd Powiatowy LOK w Myślenicach.

Zajęcia strzeleckie są organizowane jako promocja strzelectwa sportowego wśród młodzieży zrzeszonej w ramach Ligi Obrony Kraju i nie tylko. treningi mają za zadanie popularyzację kultury fizycznej i sportów obronnych, w tym strzelectwo sportowe dla młodzieży. Ponadto treningi strzeleckie mają sprawdzić i doskonalić umiejętności młodzieży w strzelectwie sportowym i przygotować ją do zawodów strzeleckich, które Zarząd Powiatowy w Myślenicach organizuje rok rocznie z okazji odzyskania niepodległości.

Jako delegat na XV Krajowy Zjazd LOK, który odbędzie się w dniach 3‑5 czerwca w Sękocinie będę zajmował się m.in. zmianą godła Ligi Obrony Kraju i preambuły do Statutu Ligi Obrony Kraju, który został uchwalony na poprzednim, XIV Krajowym Zjeździe 6 maja 2011 r.

Istnieje potrzeba wprowadzenia zmian i reorganizacji całej Ligi Obrony Kraju. Rynek gospodarczy tego od dawna wymaga, nie znosi pustki i zastoju, powodując upadek niejednego wielkiego przedsiębiorstwa – w myśl zasady: „jeżeli się nie rozwijasz, to się cofasz”. Rynek gospodarczy jest bezlitosnym weryfikatorem życia. Dlatego należy dokonywać zmian i iść z duchem czasu do przodu, pamiętając jednak o przeszłości i historii, gdyż „historia est magistra vitae” (historia jest nauczycielką życia).

Obecnie silne są dążenia członków Ligi do zmiany dotychczasowego godła, które wśród młodzieży kojarzy się z byłym komunistycznym okresem. Godło LOK przechodziło trzy razy metamorfozę. Pierwszy raz 21 lipca 1950 r., kiedy to istniejące towarzystwo Przyjaciół Żołnierza zmieniło godło i nazwę dając początek Lidze Przyjaciół Żołnierza. Następnie 12 listopada 1962 r. Liga Przyjaciół Żołnierza zmieniła nazwę i godło – przyjęto wówczas nazwę Liga Obrony Kraju, a w godle umieszczono Białego Orła na czerwonym tle, trzymającego w szponach napis LOK, skrót nazwy naszego Stowarzyszenia. Obecne tendencje są takie, aby do tego wizerunku Białego Orła dodać Złotą Koronę jako symbol suwerenności i niezależności.

Zmiany jakie są przygotowywane dotyczą również preambuły, która w zapisie ze strony 7 Statutu, w trzecim akapicie brzmi:

Liga Obrony Kraju kultywuje tradycje narodowe i tradycje oręża polskiego oraz nawiązuje do dorobku swoich poprzedniczek – Towarzystwa Przyjaciół Żołnierza i Ligi Przyjaciół Żołnierza, a także Towarzystwa Przyjaciół Żołnierza Polskiego i Polskiego Białego Krzyża”.

Jedna ze zmian, zaproponowana na Zjeździe Delegatów Miejskiej Ligi Obrony Kraju w Krakowie‑Nowej Hucie, ma następujące brzmienie:

„Liga Obrony Kraju jest wierna tradycjom walki narodu i oręża polskiego o niepodległość Ojczyzny. Kultywuje niezłomne i bohaterskie postawy naszych rodaków w tym zakresie. W swej działalności nawiązuje do historycznego dorobku wszystkich organizacji wspierających obronność Ojczyzny”.

Inny wariant, który będzie zaproponowany przez Zarząd Wojewódzki Małopolskiej Organizacji LOK w Krakowie brzmi:

„Liga Obrony Kraju stoi na straży rycerskiej tradycji oręża polskiego i jest wierna historycznemu dorobkowi walczących pokoleń o odrodzenie i niepodległość Państwa Polskiego, szczególne siły czerpiąc z idei i tradycji walk: Powstania Styczniowego z 1863 roku, Obrońców Lwowa, Wojny z 1920 roku, Obrońców Grodna, Polskiego Państwa Podziemnego i Żołnierzy Niezłomnych. Celem nadrzędnym w pracy Stowarzyszenia jest dobro Ojczyzny i kształtowanie cnót obywatelskich w społeczeństwie”.

 
   
  powrot 

logo_lacznosc_lok

pzrs

logo_pzk

wot pzk logo

logo_kzr_all

herb_mazowsza_1

herb_wawa

logo_mon_1

logo cslii zagrze

logo_pttk_1

logo pzss

logo_wopr_1

logo_zhp_1

Copyright © 2014. SatAudio.