Szukaj

FJE Facebook Like Box

Statistics - Statystyka

Użytkowników:
5435
Artykułów:
2217
Odsłon artykułów:
15383023

Odwiedza nas

Odwiedza nas 52 gości oraz 0 użytkowników.

70 lat Organizacji Rejonowej LOK w Pleszewie

Organizacja nasza realizuje swoje zaszczytne zadania statutowe. Najpierw związane były z odbudową kraju ze zniszczeń wojennych oraz pomocą żołnierzom i ich rodzinom po zakończeniu działań wojennych. Następnie były i nadal są działania związane z umacnianiem bezpie‑czeństwa kraju, wzrostem siły obronnej, rozwojem szkoleń, m.in. z zakresu sportów obronnych i politechnicznych. Szczególny nacisk kładziemy na patriotyczne i proobronne wychowanie młodzieży – szkolenie w sportach obronnych i strzelectwie sportowym, krosie strzeleckim, modelarstwie, krótkofalarstwie, żeglarstwie, kajakarstwie, poezji patriotycznej oraz sportach ekstremalnych – survival, paintball i inne proobronne. Pleszewską LOK tworzyli i tworzą ludzie wielkich serc, ludzie czynu i pełnego zaangażowania społecznikowskiego, wielotysięczny ofiarny aktyw społeczny i etatowi pracownicy Ligi wszystkich szczebli organizacyjnych.

Nasza pleszewska Liga powstała w pierwszym kwartale 1945 r. Organizatorem i pierwszym prezesem został Andrzej Hain. Kolejnymi prezesami byli Ludwik Świejkowski, Czesław Szuszczyński, Jerzy Dolata, Andrzej Kordala, Antoni Kubiak i aktualnie czwartą kadencję Jacek Przepierski. Do 1975 r. nasze biuro mieściło się w wynajmowanym budynku. W latach 60. ub. wieku staraniem działaczy, przy wydatnej pomocy żołnierzy jednostki wojskowej w Pleszewie i zakładów pracy wybudowano na wyrobiskach żwirowni budynek z przeznaczeniem na strzelnicę sportową i modelarnię. Po ukończeniu budowy budynek został uroczyście przekazany przez ówczesnego prezesa Zarządu Rejonowego Czesława Szuszczyńskiego jako Ośrodek Szkolenia Kierowców i Przysposobienia Obronno‑Politechnicznego LOK w Pleszewie.

Organizacja nasza jest najliczniejsza w Wielkopolsce. Zrzeszamy 781 członków w 13 kołach i 10 klubach specjalistycznych. Są to: Klub Strzelecki „Gilza”, Klub Sportów Wodnych „Vega”, Radioklub SP3KWZ, Klub Kajakowy „Prosna”, Klub Sportów Obronnych „Bil”, Klub Rowerowy „tramping” im. Kazimierza Nowaka, Klub Paintballowy „Plecha”, Klub Żołnierzy Rezerwy, Klub Strzelectwa Sportowego „Snajper”, Klub Sportów Obronnych i Strzeleckich „Jastrząb”.

Zarząd Rejonowy LOK Pleszew kieruje całokształtem działalności statutowej Ligi na tere‑nie powiatów Pleszew i Jarocin.


Klub Strzelecki „Gilza”

Klub Strzelecki „Gilza” LOK Pleszew szkoli młodzież w strzelectwie sportowym. Organizuje zawody strzeleckie szczebla klubowego i wojewódzkiego, w tym Szkolną Ligę Strzelecką. Startujący w wielu zawodach zawodnicy Klubu osiągają bardzo dobre wyniki. Bartłomiej Bąk, Karolina Uciechowska, Weronika Graczyk zajmują czołowe miejsca w wojewódzkich zawodach strzeleckich. W klasie powszechnej w ksp 60 Jerzy Gogołkiewicz to jeden z czołowych zawodników w skali kraju. Klub „Gilza” jest najliczniejszym klubem, zrzesza 251 członków. Członkowie Klubu posiadają patenty, licencje strzeleckie, uprawnienia instruktorów oraz sędziów PZSS. Około 110 członków posiada własną broń sportową. Klub ma również bardzo aktywną sekcję Czarnoprochową „JAG”. Zawodnik Piotr Walczak jest aktualnym mistrzem Polski na 900 m i wicemistrzem na 1200 m w strzelaniu z karabinu czarnoprochowego. Kolejny zawodnik, Bartosz Grella, w strzelaniu dynamicznym zajmuje pierwsze miejsce w lidze sportera w południowej Wielkopolsce. Czołowymi zawodnikami w konkurencji TRAP – broń gładkolufowa są Ireneusz Hadrzyński i Marek Lisowski.

Bardzo szybko rozwija się strzelectwo z broni centralnego zapłonu, powołano również sekcję kolekcjonerską historycznej broni sportowej. Klub posiada licencję Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego. Posiada własny magazyn broni i broń: Jack („kałasznikowy”), pistolety CZ85B, strzelby gładkolufowe, pistolet 5,6 mm CZ 75, karabiny sportowe „Anschutz”, karabiny 4,5 mm – wiatrówki.


Klub Sportów obronnych „Bil”

Klub Sportów Obronnych „Bil” działa bardzo aktywnie zabezpieczając prawie wszystkie imprezy organizowane w rejonie. Szkoli dzieci i młodzież w sportach obronnych, sportach walki, Krosie strzeleckim, organizuje zawody sportowe, obozy i biwaki, wycieczki, survival, spływy kajakowe. Członkowie startują w wielu zawodach i mistrzostwach. Klub ten jest zaangażowany we wszystkie działania LOK. Działająca w nim sekcja „Past” pod przywództwem Bartosza Grelli uczestniczy w pokazach wyposażenia wojskowego, bierze aktywny udział w akcji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Promuje działalność Ligi.

W 2015 r. Klub zajął drugie miejsce na Mistrzostwach Polski w Dwuboju Obronnym w Bydgoszczy. Bartłomiej Bąk był indywidualnie pierwszy (złoty medal), a Karolina Uciechowska trzecia (brązowy medal). W Rejonowej Spartakiadzie Sportów Obronnych w Borku Wlkp. w klasyfikacji generalnej zajęli drugie miejsce, indywidualnie Weronika Graczyk była pierwsza. W zawodach wojewódzkich w dwuboju obronnym organizowanych na Karczemce w Plesze‑wie, zajęli wszystkie pierwsze miejsca.


Klub Sportów wodnych „Vega”

Działająca od ponad 10 lat „Vega” z wielkim pasjonatem żeglarstwa Zenonem Jankowskim i komandorem Klubu Andrzejem Kubiakiem rozsławia pleszewską LOK na wodach mórz i oceanów. Klub posiada 22 żaglówki, w tym wiele kabinowych oraz sporo niezbędnego sprzętu, m.in. ratunkowego. Klub szkoli dzieci i młodzież, corocznie organizuje szkółkę żeglarską dla dzieci, organizuje obozy z nauką pływania, na których dzieci zdobywają kartę pływacką i uprawnienia żeglarza.

Członkowie pozyskują z różnych źródeł fundusze niezbędne na działalność, organizację zajęć dla młodzieży, na naprawę i utrzymanie posiadanego sprzętu oraz zakup nowego. Poczynili starania o pozyskanie bazy nad zbiornikiem wodnym w Gołuchowie, którą w ubiegłym roku uzyskali dzięki przychylności prezesa firmy „Spomasz” Pleszew S.a. Tadeusza Raka i Nadleśnictwa Taczanów.


Klub kajakowy „Prosna”

Klub Kajakowy „Prosna” LOK wraz ze swoim komandorem Józefem Sroczyńskim działa również ponad 10 lat, organizuje spływy dla członków Klubu i sympatyków kajakarstwa oraz instytucji. Klub przyjął następujące cele działania, co określa Regulamin Klubu:

– popularyzacja w środowisku pleszewskim turystyki krajowej jako formy aktywnego wypoczynku,
– promocja rzeki Prosny jako atrakcyjnego szlaku wodnego,
– integracja środowiska powiatu pleszewskiego,
– stałe podnoszenie kwalifikacji członków Klubu w zakresie kajakarstwa i turystyki,
– organizowanie i udział w spływach kajakowych i innych imprezach sportowo‑rekreacyjnych.

W ciągu 10 lat działalności Klub zorganizował kilkadziesiąt spływów kajakowych na rzece Prośnie z Bogusławia do Chocza (dystans 12 km), Kwilenia (14 km) Nowej Wsi (25 km). Pierwszy inauguracyjny spływ na rzece Prosna zorganizowano 2 maja 2005 r., trasa wiodła z Rokutowa do Żbik.

Klub był współorganizatorem spływów kajakowych z różnych okazji: Nocy Świętojańskiej w Gizałkach (2005 r.), Dni Chocza (2005 r.), rocznicy „Cudu nad Wisłą” (2005 r.), Dożynek Powiatowych w Gołuchowie (2005 r.) – udział w spływie delegacji niemieckiej z Ammerland i Ukraińskiej z Horodyszcza, spływ dla delegacji niemieckiej z partnerskiego powiatu Ammerland (2012 r.), był też organizatorem licznych spływów klubowych. Dwukrotnie, w 2006 r. i 2007 r. Klub współorganizował też kilkudniowe spływy kajakowe, tzw. „Maratony Papieskie” na cześć Jana Pawła II z Warszówki (w Kaliszu) poprzez Kanał Bernardyński, dalej Prosną do Warty, z metą w Pogorzelicy (trasa dł. ok. 70 km). W styczniu w 2007 r., w Święto trzech Króli, miał miejsce spływ zimowy Rokutów – Chocz na pamiątkę odzyskania niepodległości przez Pleszew w 1919 r. W lipcu 2007 r. Klub wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Pleszewie zorganizował spływ i piknik pod nazwą „Dni Prosny w Kwileniu”. W 2008 r. na stałe do kalendarza imprez weszło „Święto Prosny”. Głównym organizatorem i partnerem Klubu przy organizacji tej imprezy jest Starostwo Powiatowe w Pleszewie. W organizacji imprezy uczestniczą także OSiR w Pleszewie (aktualnie Sport Pleszew Sp. z o.o.), Klub Rowerowy „tramping” im. Kazimierza Nowaka, Ple‑szewski Klub Miłośników Koni, OSP w Choczu i Kwileniu, PZW Chocz.

We współpracy z Wydziałem Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Pleszewie od 2007 r. organizowane są tzw. ekologiczne Spływy Kajakowe pod hasłem „eko‑Prosna”, których celem jest sprzątanie rzeki. Pomysłodawcą tego jest wójt gminy Gizałki – członek Klubu Robert łoza. Klub organizował oprócz spływów jednodniowych po Prośnie także spływy dłuższe, kilkudniowe po Prośnie i innych rzekach. W dniach 14‑17 sierpnia 2008 r. zorganizowany został spływ z Gopła do Pyzdr. Podobny spływ zorganizowano w 2011 r. trasa wiodła z Gopła Kanałem Ślesińskim, jeziorami Czarne, Ślesińskie, Mikorzyńskie i Pątnowskie, a dalej Wartą do Mariny w Lądzie. W 2012 r. kilku członków Klubu popłynęło z Nowej Wsi Prosną do ujścia do Warty i dalej Wartą przez Pogorzelicę, Nowe Miasto, Śrem, Rogalin, Poznań do Czerwonaku, zaliczając fragment Szlaku Wielkiej Pętli Wielkopolskiej. W 2011 r. zorganizowano dwudniowy spływ z Jastrzębnik do Gizałek z noclegami w Wiosce Indiańskiej w Józefowie.

Oprócz spływów Klub organizuje także inne wydarzenia: przygotowuje Wigilie Klubowe, Kulig na Baranówku, spotkania rocznicowe i integracyjne. Niezwykle ważne w działalności Klubu jest zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom spływów. Należy podkreślić, że w ciągu dotychczasowej działalności nikomu się nic nie stało groźnego, nie licząc przemoczenia pod‑czas przymusowych kąpieli w rzece przy wywrotkach. Spływy odbywają się zgodnie z regulaminami spływów. Przed każdym spływem odbywa się instruktaż komandora spływu. Wszyscy klubowicze mają ubezpieczenia grupowe LOK‑u. Zabezpieczone mają także ubezpieczenia indywidualne uczestnicy spływu niebędący członkami Ligi. Na spływy ogólnodostępne zatrudniani są ratownicy.


Kresy, Kresy, Kresy...

Szczególnie liczącym się osiągnięciem Klubu było zorganizowanie wypraw krajoznawczo‑‑turystycznych na Kresy Wschodnie, czyli na wschodnie pogranicze dawnej Polski z okresu międzywojennego i dawniej, jako części polskiego terytorium państwowego, a obecnie stanowią‑cego fragmenty obszarów państw: Litwy, Białorusi i Ukrainy. Pomysłodawcą spływów na Kresy był wieloletni komandor Klubu Józef Sroczyński.

Litwa, 27‑31 maja 2009 r. – 12 członków Klubu Krajowego LOK „Prosna” wiosłowało 3 dni po rzece Uła i Mereczka, by po 100 km wpłynąć na rzekę Niemen w miejscowości Merkine. trasa wiodła cały czas przez Dżukijski Park Narodowy. Wcześniej uczestnicy spływu zwiedzili Wilno, w tym Ostrą Bramę i Cmentarz na Rossie oraz pierwszą stolicę Litwy troki.

Białoruś, 1‑ 6 września 2012 r. – W spływie na Białorusi uczestniczyło 10 osób. Wyprawa obejmowała wędrówkę po Nowogródczyźnie i spływ rzeką Mołczadź – 100 km do ujścia do Niemna. uczestnicy zwiedzili m.in. miasteczko Mir i Mirski Zamek wpisany na listę UNESCO, Nieśwież – dawną rezydencję Radziwiłłów, Zaosie – miejsce urodzenia Adama Mickiewicza, jezioro Świteź. W drodze powrotnej zatrzymali się w Różanie, gdzie znajdują się ruiny rezydencji Sapiechów i na koniec zwiedzili twierdzę Brześć.

Ukraina, 22‑28 sierpnia 2015 r. – Na Ukrainę pojechało 12 osób. Pobyt na Ukrainie rozpoczęli od zwiedzania Lwowa, a następnie 4 dni płynęli na katamaranach Dniestrem – drugą co do wielkości rzeką Ukrainy. Start spływu był w okolicach miejscowości Niżniów, a koniec w miejscowości Uścieczko. to najciekawszy odcinek Dniestru, który płynie głębokim jarem otoczonym stromymi zboczami sięgającymi nawet 200 m nad poziomem wody. Po zakończeniu spływu uczestnicy zwiedzili jar Dżuryn i najciekawszy na Podolu wodospad oraz pozostałości po nieistniejącej już miejscowości Czarnogród, jednej z najstarszych osad na Podolu, z ruinami kościoła Dominikanów i dwiema basztami pałacu Ponińskich. W dalszej części wycieczki zwiedzali Skałę Podolską, Kamieniec Podolski – twierdzę i miasto, twierdzę Chocim oraz Okopy św. trójcy, gdzie znajduje się kościół rzymskokatolicki pod wezwaniem św. trójcy, ufundowany przez Króla Jana III Sobieskiego, odbudowany i reaktywowany przed kilkoma laty.


Klub Strzelectwa Sportowego „Snajper”

Klub Strzelectwa Sportowego „Snajper” Jaraczewo zrzeszający bardzo aktywnych sympatyków strzelectwa sportowego. Organizuje imprezy dla mieszkańców gminy. Bardzo piękną imprezę organizują z okazji Dnia Dziecka, na którą ZR LOK Pleszew udostępnia zestaw kajaków – pływają na jeziorku w Jaraczewie, na terenie którego działa „Snajper”. Klub prowadzi systematyczne szkolenia młodzieży. Organizuje zawody strzeleckie zgodnie z rocznymi planami. Wspaniale współpracuje z władzami samorządowymi, administracyjnymi i wieloma organizacjami społecznymi. Na szczególne wyróżnienie zasługuje wybudowanie krytej strzelnicy i jej dalsza modernizacja wraz z obiektami towarzyszącymi.


Radioklub SP3KWZ

Ostatnie lata aktywnie działający, zdobywając czołowe miejsca na ogólnopolskich imprezach – zdobył 3‑krotnie pierwsze miejsca i jest pierwszy w klasyfikacji małych nadajników. Zawodnicy posiadają licencję, sami się finansują, zakupiono też nową radiostację.


Klub Rowerowy „Tramping” im. Kazimierza Nowaka

Klub organizuje wycieczki i rajdy rowerowe do ciekawych miejsc w Polsce oraz pielgrzymki do miejsc kultu religijnego. Bierze również udział w innych imprezach, które także współorganizuje. Wśród nich są m.in. Rajd „Święto Prosny”, Rajd Papieski, coroczna pielgrzymka na Jasną Górę. W miesiącu lipcu tradycyjnie organizowana jest wyprawa rowerowa „Gdzieś w Polskę”, w ostatnich latach były to: Pojezierze Sierakowsko‑Międzychodzkie, Bory tucholskie i Kaszuby oraz trasa wzdłuż wybrzeża Kołobrzeg – Hel. Grupa rowerowa corocznie kończy sezon „Raj‑dem Niepodległości” w pierwszą niedzielę po 11 listopada.


Klub Paintballowy „Plecha”

Klub zajmuje się organizacją zabaw i gier wojennych. Prowadzi również szkolenia w przedmiotowym zakresie.

Koła LOK

Koło Zakładowe przy Komendzie Powiatowej Policji – prowadzi działalność statutową dla członków, organizując zależnie od swoich możliwości strzelania i piknik na Karczemce.

Koło przy ZSP nr 3 zajmuje się modelarstwem kartonowym i reprezentuje Pleszew w wojewódzkich zawodach modeli kartonowych wojskowych. Modelarze Grzegorz Dyoniziak i Bartek Bąk w latach 2011‑2014 zdobywali czołowe miejsca – drugie, jedno trzecie i jedno czwarte.

Koło przy Szkole Podstawowej w Lenartowicach – zajmuje się latawcami i organizuje: „Święto Latawca”.

Koło LOK przy Zespole Szkół w Broniszewicach jest organizatorem Powiatowego Kon‑kursu Wierszy i Poezji Śpiewanej – uczennice tej szkoły zdobyły i zdobywają czołowe miejsca w wojewódzkich konkursach.

Pozostałe koła i kluby prowadzą działalność statutową zgodnie z własnymi zainteresowaniami i możliwościami. W minionym okresie pleszewska Organizacja powiększyła bazę o hangar na terenie OSK do przechowywania sprzętu pływającego, dwa silniki do łodzi, żaglówkę 420, przyczepkę do przewozu łodzi, ponton hybrydowy (RIB). Dzięki wyjątkowym, usilnym i wieloletnim staraniom prezesa Zarządu Rejonowego Jacka Przepierskiego i sekretarza ZR, kierownika Rejonu LOK Pleszew Zygmunta Urbaniaka, który jest także sędzią I klasy strzelectwa sportowego i trenerem strzelectwa, uzyskaliśmy część poligonu strzelnicy Karczemka w miejscowości Ludwina po byłej pleszewskiej jednostce wojskowej. Starania o Karczemkę rozpoczęliśmy uchwałą Zarządu Rejonowego z dnia 2 kwietnia 2005 r. i pismem do KW Policji w Poznaniu oraz powiadomieniem BWZW LOK w Poznaniu. umowę użyczenia zawarto w dniu 31 grudnia 2010 r. pomiędzy KW Policji Poznań a Stowarzyszeniem LOK. Protokół przekazania nieruchomości strzelnicy Karczemka Zarządowi Rejonowemu LOK w Pleszewie sporządzono dnia 24 stycznia 2011 r.

Ponieważ otrzymany obiekt wskutek wieloletniego nieużytkowania był w bardzo znacznym stopniu zdewastowany i okradziony, należało wykonać bardzo wiele prac remontowo‑‑modernizacyjnych, i tak wykonano praktycznie własnymi siłami i zaangażowaniem, bez pytań o ekwiwalent, wykonując dla naszej społeczności m.in. następujące prace:

– oznakowano tablicami informacyjnymi i ostrzegawczymi obiekt strzelnicy,
– podłączono przewodem ziemnym na dł. około 600 m energię elektryczną,
– opłotowano siatką leśną i metalową teren strzelnicy, – naprawiono wiaty i dach, pomalowano elementy stalowe,
– oznakowano i zabezpieczono mur
– przedłużenie kulochwytu,
– zbudowano bunkier i wyposażono go do konkurencji TRAP, w tym zakupiono dwa automaty do rzutków, jeden z nich nowy,
– zbudowano zadaszenie (budkę) dla sędziów,
– uporządkowano przedpole z samosiejek i zarosili,
– odnowiono bunkry w wałach bocznych,
– naprawiono wały ziemne,
– naprawiono odeskowanie przesłon pionowych,– wykonano nowe leżaki na osi długiej,
– zbudowano zadaszenie nad stanowiskami strzeleckimi dł. 32 m i szer. 4 m,
– prace ziemne poprawiające bezpieczeństwo na strzelnicy, wykonywane na bieżąco
– wycięto krzewy i samosiejki na kulochwycie głównym,
– zlikwidowano bramę przejazdową przez wał główny,
– wywiercono studnię głębinową, zakupiono pompę głębinową oraz hydrofor umożliwiający doprowadzenie wody do głównego budynku,
– odnowiono wnętrze budynku głównego zakładając płytki na podłogę i ściany oraz boazerię,
– nałożono nową papę na dach tego budynku i wymieniono w nim okna,
– naprawiono dach i odmalowano wieżę,
– w sanitariatach wyczyszczono wnętrze, wybiałkowano i zamontowano drzwi,
– w Pleszewie zbudowaliśmy nowy płot wraz z bramą wjazdową do Ośrodka LOK‑u.

Znaczącym i dużym naszym przedsięwzięciem było doprowadzenie strzelnicy sportowej przy budynku LOK do założeń projektanta budynku. Prace polegały na rozebraniu wiaty i obróceniu osi strzelania o 90°, a to wymagało:

– nawiezienia około 12 000 m3 ziemi pochodzącej z wielu źródeł i budów celem zasypania części wyrobiska po żwirowni. Powstały w ten sposób teren Oddział Zarządu Głównego LOK w Poznaniu dzierżawi sąsiadującej firmie.
– nawiezienia ziemi i usypanie wału wys. około 2 m i dł. 120 m na części obwodu strzelnicy celem stworzenia większego bezpieczeństwa,
– wybudowania przesłon poprzecznych,
– wyremontowania i zmodernizowania okien w piwnicy budynku, dało to możliwość stworzenia 15 stanowisk strzeleckich,
– wykonano przez członków „Gilzy” 15 stołów metalowych z drewnianym blatem umożliwiającym strzelanie z pozycji leżącej lub stojącej,
– wyburzenia ściany działowej w piwnicy,
– wyremontowania i wymalowania pomieszczenia strzelnicy,
– wykonania boazerii dookoła pomieszczenia,
– wykonania wymaganego zabezpieczenia magazynu broni.

Równocześnie wykonaliśmy strzelnicę pneumatyczną na 5 stanowisk, także w piwnicy budynku, wykonując odpowiednie adaptacje i urządzenia: taśmociągi, stół główny, przesłony z pleksiglasu czy chwyty śrutu.

Należy wyraźnie podkreślić, iż wszystkie prace związane z obiema strzelnicami w budynku LOK oraz strzelnicą Karczemka wykonywaliśmy sami, nie otrzymując żadnej pomocy ze strony władz. Jednym z kilku animatorów tych prac był wiceprezes ZR LOK śp. Ferdynand Ignasiak. Po modernizacji budynku OSZK LOK powstało kilka nowych pomieszczeń, które wykorzystaliśmy na Salę tradycji, Biuro ZR LOK i małą kuchnię, wyposażając je w niezbędne sprzęty, meble i sprzęt AGD, a na podłodze i ścianach założyliśmy płytki. W realizacji prac, czy wyposażeniu strzelnicy z zaangażowaniem i serdecznie pomagały nam firmy: Spomasz, ZEP Jendrasiak, SIMAR, Mikomar, Delta, Hieronim Mikołajczak, Rystal, Domer, Konstal, Kotłospaw, Hadrzyński oraz kilka innych, którym między innymi tą drogą składam serdeczne podziękowanie.

W zakończeniu prac modernizacyjnych budynku doceniając nasz wkład pracy i zaangażowanie szczególnie serdecznie wspomagał nas dyrektor Oddziału Zarządu Głównego LOK w Poznaniu płk Mirosław Bąk. Dyrektor Bąk poparł nasz zamysł utworzenia Klubów Kajakowego i Żeglarskiego, pomagając bardzo aktywnie w pozyskaniu kajaków, żaglówek oraz niezbędnego sprzętu. Doceniał i zawsze niezwykle ciepło wspomagał wiele naszych kolejnych prac.

W pozyskanie części sprzętu pływającego zaangażował się wiceprezes WOW płk Janusz Dobrzański. Wyposażenie Biura ZR LOK oraz Sali tradycji to pomoc dyrektora Okręgu LOK w Kaliszu płk. Ryszarda Wilińskiego.

Pleszewska Organizacja Rejonowa LOK inspiruje i podejmuje działania na rzecz naszego społeczeństwa, m.in. współorganizuje Parafialny Festyn Rodzinny „u Zbawiciela”, w Szpitalu Powiatowym, wspólnotach osiedlowych i sołeckich oraz wiele innych imprez.

Niektóre z naszych osiągnięć to:

– mistrzostwo Polski w sportach obronnych,
– mistrzostwo Polski w strzelectwie bojowym,
– mistrzostwo i czołowe miejsce w międzynarodowych zawodach
– „Snajper – NATO”,
– mistrzostwo Polski i czołowe miejsca w strzelaniu z broni czarnoprochowej,
– kajakarze pływają nie tylko po rzekach Polski, ale byli też na Liwie, Ukrainie i Białorusi,
– członkowie Klubu Sportów Wodnych „Vega” pływają po akwenach krajowych (Gołuchów, Powidz, Bałtyk) oraz po wielu morzach i oceanach świata. W 2013 r. opłynęli dwukrotnie przylądek Horn, byli na: Morzu Północnym, Śródziemnym, Egejskim, Adriatyku, Wyspach Kanaryjskich i wielu innych miejscach. W urzędzie Miasta i Gminy Pleszew jest flaga miasta z wpisanymi na niej rejsami, datami i nazwami miast – portów, do których zawinęła wraz z naszymi żeglarzami,
– rowerzyści z „Trampingu” byli w Rzymie, w Gelsen‑Kirchen na meczu Polska – Ekwador w czasie Mundialu w 2006 r.,
– drużyna Klubu Sportów Obronnych „Bil” na mistrzostwach Polski występuje nie jako drużyna z Pleszewa a jako drużyna Wielkopolski,
– członkowie naszych Klubów pilotują samoloty, latają na motolotniach, są skoczkami spadochronowymi i płetwonurkami.

Jesteśmy wszędzie tam, gdzie mówią słowa Piosenki LOK.

„Bywamy pod wodą, pod żaglem na wietrze,
Pod słońcem co w biegach rumieni nam twarz
W kabinie pojazdu z modelem w powietrzu,
A w krótkofalówce świat cały jest nasz...”

Na ścianie naszej strzelnicy mamy piękny wyjątek z tej piosenki:

„O prymat walczymy w dziesiątkę strzelamy,
Stań z nami w zawody kolego i Ty”.

Organizacja Rejonowa LOK Pleszew należy do najlepszych w kraju. W uznaniu naszej pracy i osiągnięć Zjazdy Delegatów LOK‑u wybrały naszych członków:

– płk. Ryszarda Wilińskiego – wiceprezesem Wielkopolskiej Organizacji Wojewódzkiej LOK w Poznaniu, a na ostatnim Zjeździe, 19 marca 2016 r. jej prezesem,
– Jacka Przepierskiego – zastępcą przewodniczącego Wielkopolskiej Wojewódzkiej Komi‑sji Rewizyjnej LOK Poznań oraz zastępcą przewodniczącego Głównej Komisji Rewizyjnej LOK w Warszawie,
– Zygmunta Urbaniaka członkiem Zarządu Wielkopolskiej Organizacji Wojewódzkiej LOK,

Wielu naszych członków pełni również odpowiedzialne funkcje w innych organizacjach.

Należy podkreślić, że część naszych osiągnięć nie byłaby możliwa, gdyby nie życzliwość, pomoc i zrozumienie ze strony władz administracyjnych samorządowych, wojska, policji, placówek szkolno‑oświatowych, ZHP, Powiatowego urzędu Pracy, Centrum Kształcenia Ochotniczych Hufców Pracy w Pleszewie i wielu przyjaciół, z którymi na co dzień łączą nas ścisłe związki.

  Prezes Zarządu Rejonowego LOK Pleszew
Jacek Przepierski
   
  powrot 

 

 

 

 

logo_lacznosc_lok

pzrs

logo_pzk

wot pzk logo

logo_kzr_all

herb_mazowsza_1

herb_wawa

logo_mon_1

logo cslii zagrze

logo_pttk_1

logo pzss

logo_wopr_1

logo_zhp_1

Copyright © 2014. SatAudio.